Φωτογραφία Προφίλ

Κακλαμάνος Στάθης Ελ.

Σύντομο Βιογραφικό

Ο Στάθης Κακλαμάνος του Ελευθερίου γεννήθηκε το έτος 1942 στην Αταλάντη, όπου και απεβίωσε το 2012.

Στην Αταλάντη, την οποία υπεραγαπούσε, πέρασε και τα παιδικά και μαθητικά του χρόνια.

Σπούδασε φυσική – βιολογία στο Φυσικομαθηματικό Τμήμα του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου της Θεσσαλονίκης.

Εργάσθηκε ως εκπαιδευτικός μέσης εκπαίδευσης και η αγάπη του για τα παιδιά και τους νέους ήταν μεγάλη. Το 1969 διορίστηκε στην Δομνίστα Ευρυτανίας και εν συνεχεία στο 2ο Γυμνάσιο Λαμίας και έπειτα στο Γυμνάσιο Αταλάντης. Υπηρέτησε μάλιστα ως Διευθυντής στο Γυμνάσιο Λιβανατών Φθιώτιδας και στη συνέχεια στο Γενικό Γυμνάσιο Αταλάντης. Έκλεισε την εκπαιδευτική του καριέρα ως Προϊστάμενος στο 2ο Γραφείο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Παράλληλα ασχολήθηκε με τα πολιτιστικά της περιοχής και ήταν ιδρυτής του πολιτιστικού συλλόγου «Η Πρόοδος». Επίσης, διοργάνωσε πλήθος σεμιναρίων στα πλαίσια του «προγράμματος της λαϊκής επιμόρφωσης».

Γνώρισε την αναγνώριση και την αγάπη των συμπολιτών του, οι οποίοι τον εξέλεξαν δύο τετραετίες Δημοτικό Σύμβουλο Αταλάντης και δύο τετραετίες Νομαρχιακό Σύμβουλο Φθιώτιδας με μεγάλο αριθμό ψήφων.

Το 1980 εξεδόθη το πρώτο βιβλίο του «ΑΤΑΛΑΝΤΗ» και εν συνεχεία ακλούθησε το «ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ». Πρόκειται για δύο (2) ιστορικά βιβλία που καλύπτουν την χρονική εποχή από το 1800 έως το 1828 το πρώτο και από το 1834 έως και το 1845 το δεύτερο.

Ήταν παντρεμένος με την καθηγήτρια Καίτη Γκαλίτσιου από την Φυτεία Ημαθίας και απέκτησε δύο (2) παιδιά, την Συμβολαιογράφο Αθανασία και τον Μεταλλουργό Μηχανικό Ελευθέριο, καθώς και έναν εγγονό τον Στάθη.

Σε όλη του την ζωή τον χαρακτήριζε η φράση της Λεζάρ: «Να είσαι αληθινός, διάφανος, όπως το νερό της λίμνης μία μέρα γαλάζιου ουρανού».

Λίγα λόγια για το βιβλίο «ΑΤΑΛΑΝΤΗ»

Το βιβλίο «ΑΤΑΛΑΝΤΗ» του Στάθη Ελ. Κακλαμάνου είναι ιστορικό, αφιερωμένο σε αυτούς που ποτίσανε με το αίμα τους το δέντρο της λευτεριάς, κυκλοφόρησε το 1980 από τις εκδόσεις Διόσκουροι Θεσσαλονίκης και εξαντλήθηκε αμέσως.

Αναφέρεται στην ιστορία του Ταλαντιού, όπως ονομαζόταν τότε η Αταλάντη, από το 1800 έως το 1828 καθώς και στην ιστορία του μεγάλου ήρωα Οδυσσέα Ανδρούτσου. Ειδικότερα χωρίζεται σε τρία κεφάλαια. Από τα οποία το πρώτο αναφέρεται στην περίοδο 1800 – 1820 και κάνει μια γενική αναφορά στην κατάσταση που επικρατούσε στο Ταλάντι, το δεύτερο στην περιγραφή του Ταλαντιού την άνω περίοδο και το τρίτο στον αγώνα ενάντια στους τούρκους από το 1821 έως και το 1828, όπου και αναφέρονται όλες οι στρατιωτικές και πολιτικές εξελίξεις. Στο τρίτο κεφάλαιο είναι συνδεδεμένο με τον Οδυσσέα Ανδρούτσο και τον μεγαλειώδη αγώνα του για την ελευθερία του Ελληνικού Έθνους.

Ευχή του συγγραφέα ήταν να ασχοληθούν και άλλοι με την ιστορία της περιοχής και να τον συμπληρώσουν ή ακόμα και να τον διορθώσουν.

Λίγα λόγια για το βιβλίο «ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ»

Το βιβλίο περιέχει 72 έγγραφα από τα Γενικά Αρχεία του Κράτους για το Μοναστήρι στα οποία ο αναγνώστης μπορεί να παρακολουθήσει τις εξελίξεις που έγιναν μετά την κατάργηση του Μοναστηριού και κατά το χρονικό διάστημα από το 1934 έως και το 1845. Επίσης στο πρώτο μέρος του βιβλίου γίνεται μία σύντομη ιστορική κριτική θεώρηση της Ορθοδοξίας μέσα από την εισβολή της Δυτικής Φεουδαρχίας με την Φραγκοκρατία, από τα αίτια που οδήγησαν στην πτώση του Βυζαντίου, την καταχνιά της σκλαβιάς του Ελληνισμού στο Οθωμανικό Κράτος, καθώς και μέσα από το ξεκίνημα, την διάρκεια και την λήξη του αγώνα των Ελλήνων του 1821.

Έργα στη συλλογή μας

Μέγεθος γραμμάτων