Τοπική Κοινότητα

Εθελοντές

Η άτυπη ίδρυση και ανάπτυξη της εθελοντικής ομάδας της Αιαντείου Δημόσιας Βιβλιοθήκης Αταλάντης προέκυψε από την ανάγκη των ατόμων της τοπικής κοινότητας για ηθελημένη παροχή υπηρεσιών χωρίς το κίνητρο της υλικής ανταμοιβής προς όφελος του κοινωνικού συνόλου και τη στήριξη του έργου της βιβλιοθήκης. Η συμβολή τους σημαντικότατη.

Δωρητές-Χορηγοί

Η Αιάντειος Δημόσια Βιβλιοθήκη Αταλάντης αναπτύσσει -από της ιδρύσεώς της έως και σήμερα- τις συλλογές της στηριζόμενη σε ευγενικές δωρεές και χορηγίες τόσο μεμονωμένων προσώπων όσο και φορέων, συλλόγων, οργανισμών

• Δήμος Αταλάντης-Τοπικοί Φορείς
  • Πολιτιστικό Κένρο Οπουντίων Αταλάντης
  • Κτήμα Χατζημιχάλη
  • Future Library/ΚΙΚΠΕ
  • Δωρεά Ιεράς Μητρόπολη Φθιώτιδας
  • Δωρεές: Διοσκουρίδη/Βασιλειάδη-Σκρέτη/Γεωργουσόπουλο

Λέσχη Ανάγνωσης

Τα μέλη της Λέσχης Ανάγνωσης Ενηλίκων πραγματοποιεί συναντήσεις κάθε δεύτερη Δευτέρα απόγευμα στον χώρο του Αναγνωστηρίου της βιβλιοθήκης. Επιλέγεται ένα βιβλίο στην αρχή της περιόδου των συναντήσεων (Οκτώβριο-Ιούνιο) και αφού αναγνωσθεί γίνονται συζητήσεις-παρουσιάσεις-συναντήσεις με συγγραφείς. Διοργανώνονται Ημέρες αφιερωμάτων ποίησης, προβολής βιβλίων που έχουν γίνει ταινίες κ.α.
Την ομάδα της Λέσχης Ανάγνωσης υποστηρίζει η φιλόλογος Γ. Μπατοπούλου.

Σχολικές Μονάδες

Βασική προτεραιότητα της Αιαντείου Δημόσιας Βιβλιοθήκης Αταλάντης είναι η υποστήριξη της εκπαιδευτική πράξης. Οι πληροφοριακές πήγες, το εξειδικευμένο προσωπικό, το πλούσιο εποπτικό υλικό, η τεχνολογική υποδομή και το πλήθος των εκπαιδευτικών της προγραμμάτων και δράσεων που υλοποιούνται στοχεύουν στην κάλυψη των αναγκών της εκπαιδευτικής κοινότητας (μαθητές-εκπαιδευτικοί).

• Ξεναγήσεις
  • Καινοτόμες δράσεις/Projects
  • Εκπαιδευτικά Προγράμματα

Νεανικό κοινό

Βασικό στοιχείο της στρατηγικής της Βιβλιοθήκης Αταλάντης είναι η προσέλκυση του νεανικού κοινού από την προσχολική ηλικία καλλιεργώντας τη φιλαναγνωσία, τη δημιουργικότητα και την αγάπη για τη βιβλιοθήκη και το βιβλίο. Στο πλαίσιο αυτό υλοποιούνται καινοτόμες δράσεις που στοχεύουν σε συγκεκριμένες ηλικιακές

• Μηνιαίες και Ετήσιες δράσεις σε συνεργασία με το Δίκτυο Ελληνικών Βιβλιοθηκών και την Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος
  • Καλοκαιρινή Εκστρατεία Ανάγνωσης και Δημιουργικότητας

Συνέργειες

Τη χρονογραμμή του κοινωνικού έργου της Βιβλιοθήκης απαρτίζουν οι συνέργειες με το Δήμο Λοκρών, το Πνευματικό Κέντρο Οπουντίων Αταλάντης, την Κινηματογραφική Λέσχη, άλλους τοπικούς φορείς όπως το Δημοτικό Ωδείο Αταλάντης αλλά και Συλλόγους, (Χορωδίες, Γυναικών, Ευρυτάνων, Μικρασιατών, σχολικές μονάδες κ.α.)

• Bazaar Βιβλίου
  • Εκθέσεις τοπικής ιστορίας και λαογραφίας
  • Πολιτιστικός Ιούνιος
Μέγεθος γραμμάτων