Η Ιστορία μας

1964 Η Ιστορία της Βιβλιοθήκης
Ίδρυση Δημοτικής Βιβλιοθήκης Αταλάντης

Το 1964 με την αρ. 144/13-11-64 απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου Αταλάντης συστήνεται Ν.Π.Δ.Δ. με την επωνυμία "Δημοτική Βιβλιοθήκη Αταλάντης".

1970 Η Ιστορία της Βιβλιοθήκης
Λειτουργία Βιβλιοθήκης

Το 1970 η Βιβλιοθήκη λειτουργεί με δημοτικό υπάλληλο στο νεόδμητο Δημοτικό Μέγαρο.

1978 Η Ιστορία της Βιβλιοθήκης
Μαθητική Λέσχη Αταλάντης

Το 1978 με την αριθμ. 123/14-1-78 απόφαση Δημοτικού Συμβουλίου παραχωρείται ο αδιαμόρφωτος αποθηκευτικός υπόγειος χώρος του δημαρχείου για την στέγαση και λειτουργία της «Μαθητικής Λέσχης Αταλάντης», αξιόλογο πολιτιστικό φορέα της πόλης.
Στον εν λόγω χώρο μεταφέρθηκε και συστεγάστηκε η Δημοτική Βιβλιοθήκη Αταλάντης , η Βασική Βιβλιοθήκη και το Κέντρο Λαϊκής Επιμόρφωσης Ενηλίκων επί σειρά ετών.

1984 Η Ιστορία της Βιβλιοθήκης
Οργάνωση και Λειτουργία

Το 1984 ο χώρος βελτιώνεται αισθητικά και λειτουργικά, προσλαμβάνεται δε και βιβλιοθηκονόμος για την οργάνωση και λειτουργία του υλικού της βιβλιοθήκης, η οποία εμπλουτίζεται και οργανώνεται σύμφωνα με τα βιβλιοθηκονομικά standards (Δεκαδική Ταξινόμηση Dewey DDC και AACR Αγγλοαμερικανικοί Κανόνες Καταλογογράφησης).

1994 Η Ιστορία της Βιβλιοθήκης
Μετονομασία σε Αιάντειο Δημοτική Βιβλιοθήκη Αταλάντης

Το 1994 σημειώνεται αύξηση της βιβλιογραφικής συλλογής της Βιβλιοθήκης και ειδικότερα εμπλουτίζεται το Παιδικό Τμήμα (Δωρεές, Αγορές), επεκτείνονται τα βιβλιοστάσια, συμπληρώνεται ο Οργανισμός Εσωτερικής Λειτουργίας και προστίθεται στην επωνυμία της το προσδιοριστικό «Αιάντειος Δημοτική Βιβλιοθήκη Αταλάντης» προς τιμή του βασιλιά Αίαντα, προγόνου των Λοκρών, έμβλημα του Δήμου Αταλάντης.

1998 Η Ιστορία της Βιβλιοθήκης
"Αιάντειος Δημόσια Βιβλιοθήκη Αταλάντης"

Το 1998 με την αρ. 1092/τ. Β΄/20-10-98) υπάγεται στο Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων με την νομική μορφή του Ν.Π.Δ.Δ.. του ΥΠ.Ε.Π.Θ. με την επωνυμία "Αιάντειος Δημόσια Βιβλιοθήκη Αταλάντης", ανήκοντας στην ομάδα των Δημοσίων Βιβλιοθηκών του κράτους.
Ως αυτοτελής πλέον υπηρεσία συνεχώς εμπλουτίζεται βιβλιογραφικά και εξοπλίζεται τεχνολογικά (επτά 7 Η/Υ για χρήση internet και δύο θέσεις 2 Η/Υ για ΑμΕα), προκειμένου να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις των χρηστών της, οι οποίοι ανέρχονται σε αρκετές χιλιάδες ετήσια.

2008 Η Ιστορία της Βιβλιοθήκης
Πιλοτική Βιβλιοθήκη - Ψηφιοποίηση Υλικού

Το 2008 εντάσσεται, ως πιλοτική Βιβλιοθήκη στο έργο του ΥΠΕΠΘ «Ψηφιοποίηση  Υλικού Δημοσίων Βιβλιοθηκών», δράση 2 ψηφιοποιώντας 64.197σ. επιλεγμένα τεκμήρια (βιβλία, περιοδικά, εφημερίδες και χάρτες).

2018 Η Ιστορία της Βιβλιοθήκης
20 χρόνια Αιάντειος Δημόσια Βιβλιοθήκη Αταλάντης