Σελέκος Πέτρος

Σύντομο Βιογραφικό

Ο Πέτρος Ν. Σελέκος κατάγεται από τη Λάρυμνα Λοκρίδας. Γεννήθηκε το 1967 στη Λαμία. Απεφοίτησε από το Γενικό Λύκειο της Λάρυμνας και στη συνέχεια σπούδασε εφαρμοσμένη πληροφορική στην CONTROL DATA (Τμήμα: Ανάλυσης και Προγραμματισμού). Υπηρέτησε ως έφεδρος αξιωματικός του Μηχανικού σε διάφορες μονάδες και υπηρεσίες του στρατεύματος.

Έχει παρακολουθήσει επιμορφωτικά σεμινάρια πληροφορικής στο Ινστιτούτο Επιστημονικών Εφαρμογών Αθηνών (ΙΝ.ΕΠ.ΕΦ.), καθώς και εκπαιδευτικά προγράμματα Ιστορίας και Λαογραφίας στο Ινστιτούτο Διαρκούς Εκπαίδευσης του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων. Επίσης, έχει συμμετάσχει σε ειδικό “εκπαιδευτικό πρόγραμμα εθελοντικής δράσης” για την αντιμετώπιση εκτάκτων αναγκών του Υπουργείου Εσωτερικών/Γ.Γ. Πολιτικής Προστασίας.

Από το 1991 έως το 2005, εργάστηκε σε μηχανογραφική υπηρεσία της εταιρείας “ΛΑΡΚΟ” στο εργοστάσιο της Λάρυμνας. Από το 2005, έχει αναλάβει καθήκοντα στο Τμήμα Διαχείρισης και Διακίνησης Υλικού της ιδίας εταιρείας.

Ασχολήθηκε ενεργά με την Τοπική Αυτοδιοίκηση και επί οκτώ χρόνια ήταν μέλος του Δ.Σ. της Κοινοτικής Βιβλιοθήκης Λάρυμνας.

Με την ιστορική έρευνα και τη δημοσιογραφία ασχολείται από τα μαθητικά του χρόνια. Μεγάλο μέρος της ερευνητικής του δραστηριότητας αφορά, η καταγραφή και μελέτη της προ-βιομηχανικής και πρώτο-βιομηχανικής κληρονομιάς της Λοκρίδας, καθώς και η μελέτη της λαϊκής παράδοσης των αρβανιτών της περιοχής. Έχει εκδώσει μέχρι τώρα τέσσερις μονογραφίες, οι οποίες αναφέρονται στην εργογραφία του.

Έχει συμμετάσχει σε συνέδρια, επιστημονικές συναντήσεις και ημερίδες, με διαλέξεις που αφορούν θέματα του ερευνητικού του πεδίου. Επίσης, κείμενα (άρθρα, επιστολές, κριτικές) και εργασίες του έχουν δημοσιευτεί σε πρακτικά συνεδρίων, σε περιοδικά, σε εφημερίδες της Φθιώτιδας και στο διαδίκτυο.

Συνεργάστηκε κατά καιρούς (1990-1996) με τα περιοδικά: “ΠΤΗΣΗ & ΔΙΑΣΤΗΜΑ”, “Σελίδες απ’ τη Φωκίδα” και “ΤΟΤΕ…”. Με το περιοδικό “ΑΠΟΠΛΟΥΣ” που εκδίδεται στην Αταλάντη συνεργάζεται από το 2000, και για ένα χρονικό διάστημα συμμετείχε στη σύνταξη-επιμέλεια και έκδοση αυτού. Στον “ΑΠΟΠΛΟΥ” ορισμένα δημοσιεύματά του φέρουν την υπογραφή «Καστριώτης». Συνεργάζεται επίσης, από το 1993, με το βραβευμένο από την Ακαδημία Αθηνών περιοδικό, “ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΣ”.

Είναι μέλος του “Ινστιτούτου των Ελληνικών Μύλων (Ι.τ.Ε.Μ.)”, μέλος του “Συνδέσμου Εφέδρων Αξιωματικών Νομού Φθιώτιδας” και εμπνευστής – ιδρυτικό μέλος και Γενικός Γραμματέας από το 1993, του “Συλλόγου Προστασίας Ιστορικής Κληρονομιάς Λάρυμνας.

Είναι παντρεμένος με τη Μαρία Κωστάρα (Πολιτικός Μηχανικός/ΥΠΠΟΑ) και έχουν δυο παιδιά, την Κωνσταντίνα, χημικός, και τον Νίκο (φοιτητής στο ΕΚΠΑ/Τμήμα ιστορίας – αρχαιολογίας).

Έργα στη συλλογή μας

Μέγεθος γραμμάτων