Χριστοφόρου Μάνθος

Χριστοφόρου Μάνθος Κ.

Σύντομο Βιογραφικό

Γεννήθηκε στην Αταλάντη το 1921.

Σπούδασε γεωπονία στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Κατά την κατοχή ίδρυσε με συμπατριώτες του τον Αταλάντειο Λευκό Στρατό. Μετά την απελευθέρωση, το 1945, ίδρυσε ομάδα προσκόπων και ανέλαβε αρχηγός αυτής. Υπηρέτησε την πατρίδα επί 45 μήνες ως έφεδρος Ανθ/γός διαβιβάσεων αποφοιτήσας αρχηγός από τη Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Διαβιβάσεων.

Ως μόνιμος υπάλληλος του Υπ. Γεωργίας υπηρέτησε σε Θεσσαλία, Στερεά Ελλάδα, Πελοπόννησο, νησιά και ως αναπληρωτής γενικός διευθυντής στην κεντρική υπηρεσία του υπουργείου. Παραιτήθηκε της υπηρεσίας και έκτοτε ασχολήθηκε με την ιστορία και λαογραφία της Λοκρίδας και ιδιαιτέρως της Αταλάντης.

Ίδρυσε την Εταιρεία Ιστορικών και Λαογραφικών Ερευνών Αταλάντης και το περιοδικό “Λοκρικά Χρονικά”. Έχει τιμηθεί από την Ιερά Μητρόπολη Φθιώτιδος με την ανώτερη εκκλησιαστική διάκριση, το αργυρό μετάλλιο του Ιωβελαίου.

(Πηγή: Βιβλιογραφική Βάση Δεδομένων ΒΙΒΛΙΟΝΕΤ).

Έργα στη συλλογή μας

Μέγεθος γραμμάτων